گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

نقش تغذیه در بلوغ زودرس در کودکان

بلوغ زودرس در کودکان،خطرات زیادی برای سلامت ایجاد میکند از جمله احتمال ابتلا به سرطانهای وابسته به هورمون مانند سرطان سینه،مقاومت به انسولین و مشکلات روحی و نیز احتمال کوتاهی قد را افزایش میدهد.

مطالعات نشان داده است که در کودکانی که دچار سوء تغذیه و کاهش رشد هستند،احتمال بروز بلوغ زودرس بیشتر است .بروز بلوغ زودرس در کودکان دچار سوء تغذیه که بدنبال افت رشد ، افزایش و بهبود وضعیت قد و وزن دارند،دیده شده است.دلیل آن وقایع هومونی است که در جبران اقت رشد رخ داده و باعث تکامل زودرس هیپوتالاموس و بلوغ زودرس میشود.

ارتباط چاقی (BMI بالا) و بلوغ زودرس در دختران نیز در چندین مطالعه بررسی شده است، از جمله مطالعه بزرگ SECCYD نشان داده است که اضافه وزن در کودکان دختر نوپا ،احتمال بلوغ زودرس را افزایش میدهد.اما مطالعه Wang ،رابطه عکس بین اضافه وزن و بلوغ یافته و نشان داد در پسران ،لاغری مفرط ، باعث افزایش احتمال بلوغ زودرس میشود.
مطالعه اخیر دانشگاه اوکلند همچنین نشان داده است که در کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری و شیردهی رژیم پرچرب داشته اند، احتمال بروز بلوغ زودرس بیشتر است.

از طرفی وجود پستیسایدها و هورمون ها در مواد غذایی ( فرآورده هاي حيواني و میوه و سبزی)، احتمال بلوغ زودرس را در کودکان افزایش میدهد. در پرورش دام و طیور ،به منظور تحریك رشد ،از فرآوردههای موثر در افزایش میزان رشد استفاده میشود.این فرآوردهها كه تحت عنوان محركین رشد از آنها یاد میشود، تركیباتی هستند كه به طور كلی به دو دسته عوامل ضدباكتریایی (آنتی بیوتیكها و پروبیوتیكها) و مواد آنابولیك (استروژن و اندروژنها و هورمون رشد) تقسیم میشوند. مصرف این مواد غذایی در کودکان که حاوی استروئیدها و هورمون رشد می باشند، آنها را در معرض مواجهه با مقادیر بالای ترکیبات هورمونی قرار میدهند.

همچنین باقیمانده مواد شیمیایی(مثل سموم کشاورزی) که در تولید فرآورده های گیاهی و حیوانی به کار می روند از جمله نیترات و نیتریت ها باعث اکسید کردن هموگلوبین و تولید مت هموگلوبین و عدم کارایی کافی گلبول قرمز می شده و باعث اختلال رشد کودکان و نیز و بلوغ زودرس میشود.

همچنین در نوزادانی که منحصرا با فرمولای سویا تغذیه میشوند، احتمال بروز بلوغ زودرس بیشتر است و این بدلیل بالا بودن سطح فیتواستروژن ها در سویا است.

به هر حال با توجه به اهمیت نقش عوامل تغذیه ای در ایجاد بلوغ زودرس ،بهتر است در این زمینه مطالعات بیشتری انجام شده و آگاهی جامعه افزایش یابد و نیز در کودکان بیشتر از مواد غذایی ارگانیک (فاقد پستیساید و هورمون) استفاده شود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

نادر [ 1394-02-02 ]
سلام .مطلب بسیار خوب و مفیدی برایم بود.

شاه حسینی [ 0000-00-00 ]
باسلام. به منظور مشاوره برای برنامه غذایی مدارس (دبستان، راهنمایی، و دبیرستان) تمایل به تنظیم جلسه ای با سرکار خانم بهدادی پور داریم. لطفا درصورت تمایل ، از طریق ایمیل با بنده ارتباط بگیرید. با احترام معاون فرهنگی دبیرستان سلام دیباجی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران