هرگونه برداشت مطالب از این سایت بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
!توجه
این سایت صرفا جهت اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان محترم در زمینه مسائل تغذیه طراحی شده است، لذا از دادن رژیم غذایی (مانند رژیم های چاقی یا لاغری) از طریق سایت معذورم
ارتباط از طریق کانال تلگرام
از علاقمندان به مطالب تغذیه و رژیم درمانی دعوت میشود که کانال تلگرام به آدرس http://telegram.me/gitibehdadipour را دنبال نمایند
 
عوامل سرطان زا در رژيم غذايي


گیتی بهدادی پور-کارشناس تغذیه

بعضي عوامل در رژيم غذايي كه به بروز سرطان كمك ميكنند عبارتند از:


1-دريافت بالاي كالري:


دريافت غذايي زياد به بروز سرطان كمك ميكند.يكي از دلايل آن افزايش خطر بدخيميهاي ناشي از چاقي و انباشتن توده چربي است و بنابراين ميتوان چاقي را يك فاكتور خطر مهم براي بروز سرطان شمرد.

2- قند ساده:


قندهاي ساده، كالري بالا و ارزش غذايي كم دارند..بعضي از مطالعات مورد شاهدي رابطه بين بار گلايسميك بالاي رژيم غذايي و بروز سرطان معده،اندومتر،تخمدان و كولون را تاييد كرده اند.شاخص گلايسميك يك ماده غذايي نشان دهنده ميزان پاسخ قند خون به مقدار كربوهيدرات غذا بعد از خوردن آن ماده غذايي است .

3-دریافت کم فیبر های غذایی:


فيبرها كه به مقدار فراوان در سبزيها ،ميوه ها ،حبوبات و غلات كامل يافت ميشوند، در مقابل سرطان اثر حفاظتي دارند.فيبرهاي غير محلول همچون سلولز به كارسينوژنهاي محلول در چربي متصل شده و آنها را از دستگاه گوارش خارج مي سازند.فيبرها همچنين با توليد اسيدهاي چرب كوتاه زنجير در روده، همچون بوتيرات از رشد سلولهاي سرطاني روده ميكاهند.دو مكانيزم براي اين اثر پيشنهاد شده است : 1- هايپراستيلنه شدن هيستون ها؛2-مختل شدن پاسخ به فاكتورهاي رشد اپيدرمي.
غلات تصفيه شده و منابع حيواني عمدتا داراي فيبر بسياركم و ميوه ها و سبزي ها و غلات كامل داراي فيبرفراوان هستند. براي مثال آرد سفيد تصفيه شده فاقد سبوس است و78%فيبر كمتر، 74%ويتامينهاي گروه B و ويتامين E كمترو 69%مواد معدني كمتر دارد. مصرف روزانه 6-5 واحد ميوه و سبزي يا بيشتر در روز خطر بروز سرطان را 20% مي كاهد.

4-گوشت قرمز:

بعضي مطالعات رابطه قوي بين مصرف گوشت قرمز و بروز سرطان كولون و ركتوم ،پانكراس و پروستات را نشان داده اند.در مطالعات مورد شاهدي رابطه گوشت قرمز و آمين هاي هترو سيكليك كه در جريان پخت گوشت به وجود مي آيندبا سرطان سينه اثبات شده است.

5- چربي رژيم غذايي:


دريافت بالاي چربي به خصوص چربي حيواني كه غني از اسيدهاي چرب اشباع است خطر بروز سرطان به خصوص سرطان سينه ،كولون و پروستات را افزايش ميدهد. چربيهاي امگا 3 نشان داده شده است كه در مقابل بروز سرطان اثر حفاظتي دارد، در حالي كه مطالعات نشان ميدهند كه چربيهاي امگا6 كه در انواع روغن هاي مايع مثل ذرت،آفتابگردان و گلرنگ يافت ميشوند خطر بروز سرطان را در واقع افزايش ميدهند.

آراشيدونيك اسيد كه يك اسيد چرب امگا 6 است سوبستراي تشكيل سيكلواكسيژناز 1 و 2 بوده و بدين ترتيب پيش ساز تشكيل تعدادي از پروستاگلاندينها از جمله پروستاگلاندينهاي E2 (PGE2)است كه به نظر ميرسد در كارسينوژنز كولون موثر باشد.چربيهاي امگا 3 از طريق ممانعت از تبديل آراشيدونيك اسيد به PGE2ازبروز سرطان ميكاهد.ايكوزا پنتانوئيك اسيد و دوكوزاهگزانوئيك اسيد دو اسيد چرب مهم امگا 3 در مطالعات حيواني از بروز سرطان كولون مي كاهند.با اين حال چربيهاي امگا 3 و امگا 6 هدف خوبي براي حمله راديكالهاي آزاد و پراكسيداسيون هستند. چربيهاي امگا 9 مثل اولئيك اسيد كه در روغن زيتون يافت ميشود در بروز سرطان بي تاثيرند.

مطالب مرتبط :
آب و مايعات در رژيم غذايي
عوامل خطرساز بيماريهاي قلبي عروقي در رژيم غذايي
تركيبات ضد سرطان در رژيم غذايي

مطالب مرتبط :
تركيبات ضد سرطان در رژيم غذايي

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

مهتاب : خیلی برام جالب بود [ 1392-01-15 ]
ثریا : خیلی خوب و اموزنده بود. مدتها بود این مطلب برای من سوال بود تا اینکه امروز جوابش را پیدا کردم. ممنون از مطالب خوبتون [ 1394-07-05 ]

صفحه اصلي
مطالب و مقالات
چاقی و لاغری
تغذیه در کودکان و نوجوانان
تغذیه در دوران بارداری
تغذیه در بیماریهای مختلف
تغذیه در دیابت
تغذيه و سلامت قلب
تغذيه و سرطان
مکملهای مولتی ویتامین مینرال
میزان کالری مواد غذایی
تازه های تغذیه
لاغری به چه قیمتی؟
Biography
تجربیات علمی
مقالات پدر
معرفی لینکهای مفید تغذیه
English Sayings on Food
سايت هاي مرتبط
گالري عكس
پيام هاي كاربران
سوالات پزشکی كاربران
فرم نظرسنجی در مورد وب سایت
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences