هرگونه برداشت مطالب از این سایت بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
!توجه
این سایت صرفا جهت اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان محترم در زمینه مسائل تغذیه طراحی شده است، لذا از دادن رژیم غذایی (مانند رژیم های چاقی یا لاغری) از طریق سایت معذورم
ارتباط از طریق کانال تلگرام
از علاقمندان به مطالب تغذیه و رژیم درمانی دعوت میشود که کانال تلگرام به آدرس http://telegram.me/gitibehdadipour را دنبال نمایند
 
بررسي انواع انسولين


گیتی بهدادی پور-کارشناس تغذیه

رژيم هاي رايج انسولين عبارتند از:


- انسولين NPH مخلوط با انسولين رگولار يا ليسپرو قبل از صبحانه و قبل از شام.


- انسولين NPH مخلوط با انسولين رگولار يا ليسپرو قبل از صبحانه، انسولين رگولار يا ليسپرو قبل از شام و انسولين NPH قبل از خواب


- انسولين رگولار يا ليسپرو قبل از هر وعده غذايي و انسولين NPH قبل از خواب


- انسولين اولترالنت و رگولار يا ليسپرو (با تزريقهاي جداگانه) قبل از صبحانه و شام، انسولين رگولار يا ليسپرو به تنهايي قبل از ناهار


- براي ديابتي هاي نوع 2، انسولين NPH در موقع خواب، همراه با مصرف دوزماكزيمم داروهاي سولفونيل اوره (+/- مت فورمين) توصيه مي شود.

- پمپ انسولين:

مقادير كم انسولين رگولار يا ليسپرو بطور مداوم در 24 ساعت، در يك ميزان پايه آزاد مي كند همراه با مصرف مقاديري از انسولين رگولار قبل از هروعده غذايي

 

- مخلوط هاي انسولين هم به صورت تجاري موجودند كه عبارتند از: مخلوط 30/70 (70% NPH و 30% رگولار) و مخلوط 50/50 (50% رگولار و 50% NPH)

رژيم رايجي كه بطور روتين تجويز مي‌شود مخلوط انسولين كوتاه اثر و انسولين متوسط اثر (NPH يا لنت) است كه دوبار در روز تزريق مي شود. معمولاً دوز قبل از صبحانه حاوي یک سوم رگولار ودوسوم NPH و دوز قبل از شام حاوي مقادير مساوي NPH و رگولار است. بعضي متخصصان توصيه مي كنند كه قبل از هر وعده غذايي يك انسولين كوتاه اثر (ليسپرو) تزريق شود و هنگام شب هم يك انسولين طولاني اثر.

بررسي انواع انسولين:


1- انسولين هاي كوتاه اثر:


انسولين كوتاه اثر ايده آل انسوليني است كه شروع اثر آن كمتر از يك ساعت و مدت اثر آن كمتر از 4 ساعت، باشد و در همه بيماران هم اثر يكسان داشته باشد.


-رگولار:

اشكال اين نوع انسولين آن است كه شخص حتماً بايد 30 دقيقه يا بيشتر قبل از غذا آنرا تزريق كند، ديگر اين كه مشكل هاپيوگلايسمي بين وعده هاي غذايي پيش مي ‌آورد زيرا اگرچه انسولين رگولار، گاهي 2 ساعت بعد از تزريق به اوج اثر خود مي‌رسد، ولي در بيشتر مواقع اين اوج اثر 6-4 ساعت بعد از تزريق اتفاق مي افتد يعني وقتي كه سطح قند خون پايين آمده است. بنابراين اين نوع انسولين براي كساني كه ميان وعده مصرف مي كنند بهتر است.

-ليسپرو:

اين انسولين تنداثر است و براي كنترل افزايش ناگهاني قند خون بعد از غذا نسبت به رگولار ارجحيت دارد. مزيت آن اين است كه هر زمان از 15 دقيقه قبل از غذا تا مدت كوتاهي بعد از غذا مي تواند تزريق شود و ريسك بروز هاپيوگلايسمي و افزايش وزن با آن كمتر است.
تركيب انسولين ليسپرو با يك انسولين متوسط اثر بهترين نتيجه را مي دهد.


- آسپارت:

اين انسولين در سال 2000 توسط FDA مورد تأييد قرار گرفت. آسپارت قند خون بعد از غذا را شبيه به ليسپرو تنظيم مي كند ولي زودتر به اوج اثر مي رسد و طول اثر كمتري دارد.

2- انسولين متوسط و طولاني اثر:

انسولين متوسط اثر ايده آل، انسوليني است كه نيمه عمر زياد داشته باشد اوج اثر مشخص نداشته باشد، يك بار در روز تزريق شود و از فردي تا فرد ديگر هم متغير نباشد.


- NPH و لنت:

اين دو انسولين 10-4 ساعت بعد از تزريق به اوج اثر خود مي رسند و 20-10 ساعت مدت اثر دارند. وقتي بعنوان انسولين پايه مصرف مي شوند دو اشكال ايجاد مي كنند:
اولاً اوج اثر مشخص دارند و ثانياً مدت اثر آنها هم ايجاب مي كند كه فرد بيشتر از يك بار در روز تزريق اين نوع انسولين را داشته باشد. بعلاوه اين دو شبيه به انسولين پايه طبيعي عمل نمي كنند.

- (Glargine(Lantus

اين انسولين اخيراً وارد بازار شده و از NPH و لنت بهتر است.
اين نوع انسولين آهسته جذب مي شود، تغييرات قابل پيش بيني دارد و سطح آن در طول 24 ساعت نسبتاً ثابت است و احتياج به يكبار تزريق دارد و اوج اثر آن هم مشخص نيست.

- اولترالنت:

اشكال اين نوع انسولين اين است كه زمان شروع اثر متفاوت و متغير دارد اوج اثر آن قابل پيش بيني نيست و طول اثر آن هم تقريباً هميشه كمتر از 24 ساعت است.

 

مطالب مرتبط :
روشهاي تطابق انسولين با غذا
تجويز انسولين براي بيماران ديابتي نوع 1
انسولين درماني در بيماران ديابتي

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

مهدی : خیلی عالی بود....!!! [ 1389-10-10 ]
سلطان محمود : مرسییییییییییییییییییی................ [ 1391-02-18 ]
ali : سلام .می خواستم بگم که درباره ورزشکاران دیابتی هم مطلب بنویسید. [ 1389-12-29 ]
سعید : ممنون از اطلاعات خوب شما [ 1390-03-06 ]
افسانه : خیلی خوب بود [ 1391-12-27 ]

صفحه اصلي
مطالب و مقالات
چاقی و لاغری
تغذیه در کودکان و نوجوانان
تغذیه در دوران بارداری
تغذیه در بیماریهای مختلف
تغذیه در دیابت
تغذيه و سلامت قلب
تغذيه و سرطان
مکملهای مولتی ویتامین مینرال
میزان کالری مواد غذایی
تازه های تغذیه
لاغری به چه قیمتی؟
Biography
تجربیات علمی
مقالات پدر
معرفی لینکهای مفید تغذیه
English Sayings on Food
سايت هاي مرتبط
گالري عكس
پيام هاي كاربران
سوالات پزشکی كاربران
فرم نظرسنجی در مورد وب سایت
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences